BARF - Bones And Raw Food ( kosti a syrová potrava )
AUTOR: Kateřina Novosádová, www.manwe.eu , ZÁKAZ KOPÍROVÁNÍ !!!
BARF je zkratka, která se dá vyložit mnoha způsoby = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově), = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti a zelenina. Inspirací nám může být jídelníček divoce žijících psovitých šelem, zejména vlka.
Tento způsob krmení přenáší zodpovědnost za vyváženost krmení na chovatele. Možná i proto je předmětem častých sporů jak majitelů psů, chovatelů, tak i veterinárních lékařů. Obzvláště v době granulového boomu, kdy jsme denně masírováni reklamou na granule prémiové, superprémiové, ultra super prémiové.......platinové......,které náš pes k životu nezbytně potřebuje, které mu zajistí dloooouhý život a které jsou prostě to jediné správné krmení pro našeho miláčka.
Opravdu jsou granule a jiná průmyslově vyráběná krmiva (konzervy) to nejlepší? Jedli byste to celý život vy? Koukněte na obrázky a sami si odpovězte co by jste si dali raději?
Ti kterým se při představě krvavé flákoty udělalo mdlo, se prosím podívají ještě jednou a zkusí si představit, co by si asi tak dal jejich pes? Maso nebo granule?
Ale myslím, že vy, co jste se dostali až k tomu, abyste si o přirozeném krmení něco zjistili, máte v této otázce jasno a nemusíte zkoušet se týden živit instantními polévkami, které jsou asi tak stejně výživné jako granule, abyste věděli jaká je to "dobrota".
Teď by to možná mohlo vypadat jako "reklama na maso" a naprosté odsouzení těch co krmí granulemi. Ale nic není jenom černé nebo bílé a já sama jsem granulemi a konzervami krmila docela dlouho. Stejně tak jako spousta jiných lidí jsem měla pocit, že čím dražší granule koupím, tím líp se pejsek bude mít a že každý den dostane všechno, co potřebuje a tak tady bude dlouho a spokojený. Ale po několika letech takového krmení kdy začaly zažívací potíže a boje o to kdo déle vydrží - jestli granule v misce nebo panička, jsem znovu přešla na krmení doma připravenou stravou - vařenou pro seniorku Anitku a syrovou pro štěně - Spice (r. 2009 i Zippy). To jen na vysvětlenou pro ty, kterých by se moje výroky o granulích a konzervách mohly dotknout nebo by se jim zdály moc radikální.
Proč BARF?
A proč tedy úzký, ale stále větší, okruh chovatelů přechází na krmení syrovým masem - BARF místo pohodlného odsypávání granulí? Protože pochopili, že chemie do psího jídelníčku nepatří a že jenom dobře a hlavně pestře krmený pes, může být zdravý pes. Jednostranná, uměle vyrobená strava je přirozenému vzoru strašně vzdálená. Možná můžete říct, že přece dnešní pes "gaučový" se vlku ani nepodobá a tak přece nemusí být krmen jako vlk. Ano vzhledově a povahově spolu často mají už pramálo společného, ale výživové potřeby a trávení mají pořád stejné. Jakýkoli organismus potřebuje stovky, spíše tisíce let, aby se přeorientoval na totální změnu stravy, takže než "vyrobíme" psa granulového bude to ještě chvíli trvat.
Podle různých výzkumů a statistik se pomalu dochází ke zjištění, že od dob kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy) narůstá množství zdravotních problémů u psů (ale i koček) - oslabení imunity, kožní potíže, alergie, snížená plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin a v neposlední řadě, všemi obávaná rakovina.
A tak stále více majitelů a chovatelů začíná hledat jiné cesty, jak psa dobře krmit. Jednou z nich je BARF.
Jak krmíme v Casa de Canela BARFem?
Naše Coffee byla krmená BARFem od malička, už od chovatelky, takže jsme se rozhodli dále v tom pokračovat. Jelikož jsem měla na škole výživu domácích zvířat, vím, jak se zpracovávají granule a co se tam vše přidává a nepřidává. Granule jsou zpracovávány tepelnou úpravou, znehodnotí se v nich vše výživné (vitamíny atd.), takže Váš pejsek nedostane do sebe vše, co by potřeboval. Nemluvě o tom, že se do granulí přidávají různá dochucovadla, barviva a konzervační látky.
V mase máme jistotu a přehled o tom, co náš pes dostává do žaludku. Stačí když se podíváte na bobek pejska, jaké má po granulích a jaké po mase? Po granulích je to většinou velká hromada, rozpadající se, kterou nemůžete ani nabrat sáčkem, ale po masku, je i z velkého psa, malý bobeček, který je tuhý, nerozpadá se! Co z toho tedy vyplývá? Čím více si pes vezme, stráví, tím méně vykaká!
Mnozí mají obavy z různých parazitů, a že bude krmení časově náročné! Ale vyvedu Vás z omylu, pes má PH žaludku 0,7 – 0,9, což je dost nízké PH na to, aby zničilo veškeré škodlivé bakterie, salmonelu atd. Krmení je náročné možná jen v tom, že musíte jít do mrazáku, vytáhnout maso a nechat ho rozmrazit. Příprava není nijak náročná, stačí odvážit denní krmnou dávku, dát do misky, přidat zeleninku a hotovo!
Kosti, ty pes přece nemůže! Ba naopak, pes kosti může, ale jen v SYROVÉM STAVU! Syrové kosti nejsou tolik tříštivé, žaludeční šťávy si je zpracují tak, že do střeva jdou už měkké a ven v podobě bílého bobku. Naopak kosti vařené, pečené a jinak tepelně zpracované jsou duté a velmi tříštivé! Mohli by Vašemu pejskovi ublížit!
Pes ochutná syrové, stane se agresivním a bude načínat zvěř! Největší blbost, co jsem kdy slyšela! Vždy agresivitu psa máte danou výchovou, prostředím a ne, že si lízl masa a stane se krvelačnou bestií. Načínání zvěře – proč by měl pes potřebu načínat zvěř, když doma dostává maso? Spíše bych řekla, že načínat zvěř začne pes, co nikdy neokusil maso, že je mu to vzácné. Naše holky nikdy nenačaly zvěř, jsou od mala krmené masem, za to, známé granuláci mají potřebu lovit a sežrat kde co.
Krmení masem je drahé! Když Vám rozpočítám, kolik vyjde měsíčně maso pro jednoho našeho psa a prémiové granule, budete se divit! Průměrně pes dostává 400g masa, takže 3-5% z její váhy. Záleží na spalování, každý jedinec má jiný metablismus. Krmeni jsou masem od firmy Vetamix, takže když zprůměruji různé druhy masa, tak nás jeden pes měsíčně vyjde cca 500Kč - 700Kč / měsíc. Granule, co vím se pohybují kolem 1000Kč a výše!
Nemusíte mít strach začít s BARFem, není to žádná věda! Obchodů je také dost, kde se dá pořídit maso, např: Ravell, Falco, Vetamix, BD yummy, Masoksežrání.cz, dopsimisky.cz a jiné. Kosti nakoupíte všude u řezníka. Nejlepší na vápník jsou kuřecí skelety, krky, křidélka.
Kdyby jste měli nějaké dotazy, neváhejte nás kontaktovat, když budeme vědět, rádi poradíme!
Více foto najdete zde : http://browncoffee.rajce.idnes.cz/BARF
Postupně budeme fotky doplňovat.