Portugalský ohař - o plemeni

Portugalský ohař - Perdiguiero Português

 

 

Portugalský ohař je nejstarší evropské lovecké plemeno a v ČR je jen pár jedinců, které dokážete spočítat na dvou rukou.

 

Perdigueiro Português, jak zní originální název tohoto plemene, pochází z oblasti Pyrenejského poloostrova. Jeho předky byly tamní brakoidi, kteří měli stejné kořeny jako ostatní stavěči. Do dnešní podoby ho transformovalo několik kritérií – klima, lovená zvěř, přírodní podmínky a jako pravděpodobně největší přičinění lze jmenovat selekci řízenou Portugalci, kteří psa šlechtili podle přísně stanovených sociálních a kulturních podmínek. I přes svou dlouhou historii, která je datována nejméně do XII. století, si plemeno zachovalo morfologickou stavbu a pracovní vlohy.

 

Portugalský ohař je především pes lovecký, a jako takový má vrozené vlohy pro vystavování a aportování především pernaté zvěře při lovu. I přes své lovecké pudy je to ovšem pes neuvěřitelně oddaný a vnímavý. Jeho odolnost a vytrvalost je až neuvěřitelná a korunována obrovskou dávkou obětavosti. Zároveň se u něj shledáme s přirozeným klidem a socializací na vysoké úrovni. Je ovšem třeba pamatovat na to, že se u tohoto plemene můžeme setkat s projevy dominance vůči ostatním psům. Přirozenou vlohou je také zvědavost a na první pohled znatelná lovecká vášeň. Na rozdíl od některých loveckých plemen ovšem zůstává v neustálé blízkost svého pána.

 

Portugalský ohař je velmi náročný na pohyb, osobně nedoporučuji do bytu. Nebo alespoň já sama si nedovedu představit nechat Dianku na bytě a odejít na 8 h do práce - z bytu by zbyla asi kulnička na dříví. Tohle plemeno je velmi náročné na pohyb, zabavení hlavy. Takže pokud chcete jen mazlíka na procházky, je tohle plemeno pro Vás velmi nevhodné. Potřebuje buď loveckou činnost nebo nějaké sportovní aktivity. Hodí se na agility, canicross - který s Diankou provozujeme i přes lovecký výcvik a velmi ju to baví.

 

Výška psa je podle standardu 56 cm, výška fen potom 52 cm. Standard umožňuje odchylku od výšky u obou pohlaví 4 cm. Váha psa se pohybuje od 20 do 27 kg, váha fen se pohybuje od 16 do 22 kg. Zástupci tohoto plemene se dožívají v průměru 12 až 14 let.

 

Pokud budete mít otázky ohledně plemene, nebo nás budete chtít navštívit, neváhejte nás kontaktovat :)

 

 facebook
mail
home