Portugalský ohař - standart plemene

 

CELKOVÝ VZHLED: je to brakoid střední velikosti, vyvážený, mohutný ale harmonicky stavěný, s velmi pružnými pohyby. Při pohledu z profilu tvoří horní a spodní linie elegantní siluetu.

 

DŮLEŽITÉ PROPORCE : má kvadaratický nebo téměř kvadratický rámec. Poměr délky mozkovny a čenichové partie je 6 :4 a poměr výšky v kohoutku s výškou hrudníku 2 :1.

 

POUŽITÍ/POVAHA: je to zvíře extrémně jemné a oddané, odolné a schopné velké vytrvalosti a velké obětavosti. Je klidný a velmi dobře socializovatelný, někdy ovšem dominantní vůči ostatním psům. Je od přirozenosti zvědavý, pracuje vytrvale a s nasazením. Je obdařen značnou loveckou vášní, ale zůstává v kontaktu se svým pánem.

 

HLAVA: ve správném poměru k tělu, dobře formovaná, harmonických proporcí, působí dojmem, že je větší, než ve skutečnosti je. Je trochu širší, ale ne kostnatá ani lymfatická (obalená). Je volně potažená jemnou kůží, která netvoří vrásky. Při pohledu z boku (profil) je obdélníková, při pohledu zepředu (en face) je hranatá (kvadratická). Prodloužené horní kranio-faciální osy jsou sbíhavé.

 

KRK: je rovný, lehce klenutý ve svojí horní části, nesmí být kratší než hlava ; nesmí být příliš silný a má krátký lalok. Spojuje se s hlavou v půvabné linii a v úhlu přibližně 90°. Spojení krku a hrudní části těla je harmonické.

 

TĚLO: Horní linie: je rovná, mírně stoupá od zádi ke kohoutku. Kohoutek: není příliš výrazný. Hřbet: je krátký, široký, pevný, mírně se svažuje směrem k zádi, s níž je dobře spojen. Bedra: krátká, velmi široká, mírně klenutá, dobře spojená se zádí

 

POHYB : pohyb je pravidelný, snadný a elegantní. Při všestranné práci se dobře adaptuje na různé druhy terénu, na klimatické podmínky či na druhy lovené zvěře. Pohyb alternuje mezi cvalem, při kterém se občas zastaví, aby ověřil pachy, a lehkým prostorným klusem.

 

 

VÝŠKA A VÁHA:

Kohoutková výška : Psi : 56 cm +/- 4cm

                                 Feny : 52 cm +/- 4 cm

Váha:                       Psi :20 až 27 kg

                                 Feny : 16 až 22 kg

linefacebook
mail
home